Vyberte stránku

Mastermind skupinu pro evropské herce studující s Bonnie Gillespie vedu už pět let. Scházíme se pravidelně každý měsíc prostřednictvím videohovoru a řešíme kariéru, šoubyznys, sdílíme své know-how, zkušenosti a rady. Součástí toho je i tzv. “accountability” cvičení. Přemýšlíte o své vlastní mastermind skupině a zajímáte se o zkušenosti ostatních? Ráda se s vámi podělím o to, co jsem se za poslední roky naučila.

Přesto, že mastermind skupinu vedu už několik let, nepovažuji se za žádného experta. Všechny zkušenosti v tomto článku jsou čistě osobní a doporučuji si vyslechnout rady více mastermind leaderů. Nakonec stejně nejlépe funguje metoda pokusu a omylu, kdy tyto rady vyzkoušíte a vytvoříte si něco, co funguje pro vás a vaši skupinu nejlépe.

Co je to mastermind skupina?

Série pravidelných setkávání malé skupiny lidí za účelem výměny zkušeností, know-how, networkingu, spolupráce, inspirace, zpětné vazby a podpory.

Konkrétně ta má skupina se potkává i za tím účelem, abychom mezi sebou sdíleli, na čem ve své kariéře budeme do následujícího video hovoru pracovat (tzv. accountability) a zavážeme se tak celé skupině, že to skutečně uděláme.

S tímhle konceptem jsem přišla na základě doporučení od Bonnie Gillespie, která nás ve svém online kurzu seznámila s prací Gretchen Rubin, konkrétně s knihou The Four Tendencies. Bonnie nás vyzvala, abychom se obklopili a spolupracovali se skupinou lidí, kteří mají podobné tendence a většina z naší skupiny jsou The Obligers, což jsou lidé s tendencí snadno splnit, co slíbili ostatním, ale vykašlat se na to, co slíbili sami sobě.

Samozřejmě se také setkáváme proto, že jsme se za ty roky spřátelili natolik, že se zkrátka rádi vidíme a je vzácné, v jinak docela krutém světě šoubyznysu, najít spřízněné duše, které by si nehráli jen na vlastním písečku a nebáli se pomáhat “konkurenci”.

Jak se taková mastermind skupina potkává?

Offline, online nebo kombinace obou.

Já osobně vedu online mastermind skupinu, která se potkává každý měsíc přes videohovor na Messengeru (ač jsme vyzkoušeli více nástrojů, o tom však později) a jednou za dva roky se sejde osobně v Londýně. Během toho se potkáváme individuálně a neorganizovaně podle toho, kdo má zrovna cestu do země či města, kde jsou ostatní členové naší skupiny.

Pravidelně se k nám připojují lidé z Velké Británie, Německa, Irska, Rakouska, Rumunska, Francie, Belgie a sem tam se vynoří někdo odjinud. A pak samozřejmě i já z Česka (nebo kdekoliv zrovna jsem). Také se k nám občas připojí naši evropští kolegové, co se přestěhovali za prací do USA. Jsme taková krásná směsice národností, které spojují ty samé sny, touhy a plány.

Online vs. offline mastermind: výhody a nevýhody

Neřekla bych, že jedno je lepší než druhé. Záleží to na cíli mastermind skupiny a na okolnostech jejích členů (lokalita, vytíženost, životní situace, apod.). Porovnám vám tady oba typy setkávání podle vlastních zkušeností.

Online mastermind – je nejsnadnější jak pro leadera, tak pro účastníky. Stačí pár kliků na počítači či mobilu a akce je v plném proudu. To zvyšuje pravděpodobnost účasti – často se mi účastníci připojují i pokud mají jen chvíli nebo zrovna někam cestují.

Online setkávání navíc doslova boří hranice, protože se může skutečně připojit kdokoliv nehledě na místo, kde se zrovna nachází.

Je však potřeba počítat s technickými potížemi. Vždycky se najde někdo, komu něco nefunguje a nechtěně tím naruší plynulý průběh videohovoru (lidé mu přirozeně začnou pomáhat a přeruší se předešlá konverzace).

Pak tu je nevýhoda toho, že vztahy mezi účastníky nejsou tak hluboké, jako při osobním setkání. Bojujete pak se zvláštním pocitem, kdy si myslíte, že někoho znáte, ale zároveň vám ten člověk nepřijde “reálný”, dokud ho nepotkáte naživo. Slovy se tento pocit snad nedá popsat, musí se to zažít.

Účastníci online mastermind videohovoru

Offline mastermind – setkávání tváří v tváří vždycky bude mít své kouzlo. Technologie nebrání osobní interakci a vztahy, které tam vznikají, jsou silnější a reálnější

Avšak offline setkání jsou velice náročná na organizaci. Najít datum, které vyhovuje všem (nemožné) a lokalitu, která v tu dobu bude dostupná a bude vyhovovat všem (nemožné), to je opravdová výzva. A pak tu jsou samozřejmě finance. Za dopravu na místo, za občerstvení na místě a náklady pro organizátora (pronájem místnosti/budovy, apod.).

Já osobně organizuji oba druhy setkání a oba druhy mám ráda. Online setkávání nevyžaduje téměř žádnou přípravu a offline setkávání organizuji jednou za dva roky velice volným stylem, abych se z toho nezbláznila. 🙂

Offline jsme se začali setkávat u příležitosti příletu Bonnie do Londýna. Jde tedy o to se zkoordinovat s jejím týmem několik měsíců (někdy i rok) dopředu, kdy si plánuje svůj kalendář. 

Pak naplánuji přibližně týdenní setkání a jeho harmonogram (Q&A bloky, semináře a masterclasses, které pro Bonnie zařídí její tým a já jim asistuji s propagací v rámci naší skupiny) a sama pak zorganizuji několik setkání v rámci našeho pobytu tam

Komunikace harmonogramu setkání v rámci skupiny

Jednou jsem organizovala i společné bydlení přes AirBnB a už nikdy více. Jsou to nervy až do poslední chvíle, kdy vám lidé často nejsou schopní potvrdit své místo a hrozí, že to budete cálovat ze svého, když si to na poslední chvíli rozmyslí. 

Avšak nakonec to spolubydlení bylo naprosto senzační, byla legrace a velice jsme se sblížili. Dost možná tam vznikla přátelství na celý život a nakonec ty nervy stály za to. Jen se do toho už dobrovolně nepoženu. 🙂 Na druhém setkání jsme už bydleli každý sám – většina přespávala u přátel, pár z nás bydlelo přes AirBnB. Bylo fajn mít soukromí, ale cítila jsem, že nás to tolik nesemklo jako předchozí setkání. Vše má svá pro a proti.

Jaké nástroje pro videohovory mám vyzkoušené?

Začínali jsme na Google Talk, který se postupem času vyvinul v Hangouts. Často jsme však měli technické potíže a bývalo to velice frustrující. Proto jsme se přesunuli na Messenger v momentě, kdy Facebook vychytal videhovory a od té doby jde vše jako po másle.

V současné době tedy máme vytvořenou skupinu v Messengeru, kde stačí v době hovoru kliknout na kameru a hovor začne. Alespoň tedy na mobilu, který já osobně preferuji pro videohovory používat.

Videohovor na Messengeru na mobilu

Na desktopu je krapet komplikované to, že člověk musí lidi zvát ručně (proč, Facebooku, proč?) a občas jsem se tam setkala s technickými potížemi. Desktop tedy v době setkání používám spíše pro komunikaci s účastníky (kteří hlásí pozdní příchody nebo neúčast) a na mobilu mi běží samotný hovor.

Videohovor v Messengeru na desktopu

Vzhledem k tomu, že naše setkání bývají 1-2 hodiny dlouhá, ráda u toho poslouchání a povídání chodím po místnosti. To by šlo s počítačem mnohem hůř a to mám velmi lehký Macbook Air.

Jak vybrat dobré datum a čas?

Perfektní den a čas pro potkávání mastermind skupiny neexistuje. Vždycky se najde někdo, komu to vyhovovat nebude. 

Od založení naší mastermind skupiny jsme vyzkoušeli hned několik variant. Nejdříve jsme se setkávali každou poslední neděli v měsíci, pak jsme se zkoušeli potkávat dvakrát měsíčně (uprostřed a na konci) a zkoušeli jsme i poslední středy. 

Herci ale nemají pevný řád, co se jejich kalendářů a pracovního týdne týče. Často zapomínali, co je za den a špatně se jim to podle toho pamatovalo. Tak jsme dva roky dozadu přišli se zásadní změnou a začali jsme se potkávat každý měsíc 13. To se dobře pamatuje a v každém měsíci to připadne na jiný den. Odpadly tak stížnosti na to, že konkrétní den v týdnu jim z dlouhodobého hlediska nevyhovuje.

Čas zůstal napříč roky stejný – 19:00 GMT/ 20:00 CET/ 11:00 PST. Vybrali jsme ho tak, aby většina z nás už byla doma z práce a v USA se mohli připojit během obědové pauzy. Většina herců totiž má melouchy a brigády, které jim platí účty, takže i toto jsme museli vzít v potaz.

Jak udržet setkávání dlouhodobě?

Lidé budou přicházet a odcházet, tak už to zkrátka chodí. Avšak zjistila jsem, že všechny účastníky motivuje se vracet kvalita lidí, se kterými mají možnost se během videohovoru.

Za tohle si brát kredit nemohu. Za vytrvání i během slabších období už ano. A že jich bylo několik a není lehké v sobě udržet motivaci během těchto období.

Vytrvání hraje důležitou roli pro budování důvěry v rámci komunity, která se kolem mastermind skupiny tvoří. To je druhá věc, kterou mi často účastníci zmiňují, že je přivádí zpět. Vědí, že se na mě mohou spolehnout ohledně organizace, ať už to vedu já nebo mě někdo zastupuje.

Co když nemůžete vždycky organizovat setkání?

Zastupitelnost je klíčová. Já jsem si časem vytipovala dvě spolehlivé účastnice, které online setkání zařídí za mě, v případě, že sama nemůžu. Například, když vím, že ten den budu cestovat a nebudu mít spolehlivé připojení na internet. Holky jsem si vytipovala podle toho, že se pravidelně účastnily a aktivně se zapojovali v naší komunitě

Já většinou zajistím propagaci akce. Vždy tvořím facebookovou událost v rámci naší skupiny, aby členové dostali upomínku, že se setkání koná. V den konání napíšu do události příspěvek, kde jim videohovor připomenu a zároveň to napíšu i do naší messengerové skupiny. Na obojí dostanou notifikaci v případě, že zapomněli nebo nemají přehled o tom, co je zrovna za den. Jsou za to rádi a zvyšuje to účast.

Jedna z holek už potom v určený čas vede hovor. Já se buď pokusím připojit a otestuji, jestli to mé připojení na internet zvládne nebo se neúčastním vůbec (což se stalo jen párkrát za celou dobu). Důležité je, že ten videohovor vede někdo, kdo má spolehlivé připojení k internetu a já nenechám účastníky na holičkách, v případě, že bych setkání vedla a internet mi vypadával. To by moc vybudované důvěře nepomohlo.

Ukázka facebookových událostí k videohovorům

Doporučení na další čtení o mastermind:

Kde se vzaly mastermind skupiny? – článek o vzniku konceptu a termínu, zdroj: Wikipedie

Mastermind skupiny – skvělý článek od zkušeného mastermind leadera Pavla Ovesného na portálu Na volné noze

6 důvodů, proč jsou mastermind skupiny zásadní pro váš byznys – zajímavý článek s konkrétními doporučeními od Dana Tržila.

How to find a mastermind group – článek v angličtině od Pata Flyna ze Smart Passive Income. Bude se hodit všem, kteří chtějí hledat mastermind skupiny v zahraničí a neví, kde začít.

How to start and run a mastermind group – další článek v angličtině o mastermind skupinách od Sida Savary z Lifehack.org. Článek se bude hodit začátečníkům jako další pohled na mastermind skupiny kromě toho mého. Podobných článků najdete celou řadu při googlení termínu “mastermind group”.

Kdo v ČR vede zajímavé mastermind skupiny?

Pavel Ovesný

Magda Čevelová

Michal Hantl 

Lucie Václavková (vede soukromou mastermind skupinu už přes dva roky, nové členy nepřijímá, ale ráda se podělí o zkušenosti s mastermind skupinami a komunitami)

Dominika Špačková

Budu ráda za doporučení na zajímavé mastermind skupiny a organizátory. Prosím podělte se o ně v komentářích, ať se o tom dozví všichni, ke komu tento článek doputoval.

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Necessary

Advertising

Analytics

Other